Reklama
 
Blog | David Němeček

Rodina je základ státu

Rodina je základ státu jakožto první společenství, ve kterém se během života ocitáme, a to jednoduše tím, že se do něj narodíme. Modely chování, které v prvním společenství pochytíme, nás pak ovlivní na celý život.

„Přestaň, tohle se nedělá!“; „Okamžitě toho nech.“; „Nikam nepůjdeš, dokud …“. Možná čekáte, že teď začnu kázání o nepatřičnosti podobných frází pro správnou výchovu dětí. To nemám v úmyslu. Absence autority boří každé společenství podobně jako její přemíra. Mezi despotickým a anarchickým extrémem máme ovšem celou paletu forem autority a širokou škálu míry uplatnění.

Osobně se snažím směřovat striktní autoritativní zásahy do situací ohrožujících zdraví, bezpečí,  nebo psychickou rovnováhu zúčastněných a na případy ničení přírody a artefaktů. V ostatních momentech usiluji o uplatnění vysvětlování, dohody a nabídky prostoru pro rozhodování dětí. Samozřejmě platí, že rozsah situací, které zahrneme do uvedených kategorií, bude různý a někteří rodiče třeba zvolí jiné kategorie. Dále, ať už to máme nastaveno jakkoliv, musíme počítat s tím, že svým předsevzetím často nedostojíme vlivem záplavy emocí, nedostatku času, nebo jiné lokální krize.

S vědomím naznačených úskalí a rozmanitostí jsem přesvědčen, že stojí za to vyvíjet úsilí a přemýšlet o adekvátní podobě uplatňované rodičovské autority. V prvních letech života se děti učí především nápodobou. Pokud jim dáme do vínku časté příkazy a požadavky poslušnosti, mrzačíme hned na úvod jejich individualitu. Není lepší materiál pro autoritáře všeho druhu, než člověk uvyklý na autoritativní režim z domova.

Práce s autoritou během výchovy je klíčová už proto, že demokratické zřízení stojí a padá s autoritou dohodnutých pravidel a institucí. Počínání rodiče, který netlumočí respekt k lidem a pravidlům, ale uplatňuje osobní autoritu, je pro pěstování demokracie kontraproduktivní. Dítě, které vyrůstá v tom, že jeden rozhoduje a ostatní poslouchají, zpravidla volí mezi dvěma cestami – buď odmítne veškerou autoritu, včetně autority demokratických institucí, nebo přijme autoritativní režim jako správné společenské uspořádání.

Rodina je základ státu, těžko vypěstujeme demokracii, budeme-li sít autoritativní výchovu. Pokud chceme, aby demokracie přestala klopýtat, začněme ve vlastním obýváku.

 

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama