Reklama
 
Blog | David Němeček

Perly politiků o uprchlických kvótách

Čeští politici našli v posledních týdnech v některých případech až vášnivou zálibu v negativních komentářích směrem k uprchlíkům, případně lidem, či státům volajícím po solidaritě s nimi. Pojďme se špetkou ironie probrat komentáře přijatých uprchlických kvót v podání čelních figur naší současné politické scény.

 

 

Reklama

Bohuslav Sobotka

„Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize.“ (Zdroj A). Pokud se touhle logikou řídí i premiérův lékař, tak doufám, že předseda vlády nedostane letos v zimě angínu.

Pavel Bělobrádek

„Místo aby EU nejdříve ze všeho ucpala díru v lodi, rozdá všem ešusy, aby rozlívali vodu rovnoměrně do všech částí trupu.“ (Zdroj A). Máte recht, pane vicepremiére. Lepší bude ešusy zahodit a čekat, až tu díru někdo zázračně ucpe. Konečně v nejhorším stáhne středomořská příď loď evropské integrace ke dnu a my se potkáme na unijní věčnosti.

Milan Chovanec

„Nemůžeme tu držet za nohu Syřana nebo Pákistánce, který tu nechce být. Ten člověk má svá práva. Dočkáme se hromadných žalob.“ (Zdroj B). Ach ta kruhová argumentace, to je taková bolístka toho českého politického tlachání. Ministr vnitra (a někteří další) dlouhodobě tvrdí, že přerozdělení podle kvót je hloupost, už jenom proto, že v některých státech (včetně České republiky) uprchlíci nechtějí zůstat. Jenom jestli nám ta předpokládaná uprchlická nechuť nebude souviset právě se závěrečným odmítavým postojem k uprchlíkům, kterým se naši nejvyšší představitelé prezentují.

„Nevěděl jsem, že pan kolega má tak velký byt. “ V reakci na prohlášení ministra Dienstbiera, že naše republika dokáže pomoci až desetkrát většímu počtu běženců, než po nás požadují evropské kvóty (Zdroj C). Moc pěkná glosa pana ministra vnitra, taková originální a neotřelá. Už se těším, až bude chtít její autor zřídit například nějaký nový útvar a přednese to veřejnosti s tím, že jeho fungování zaplatí kompletně ze svého a sám útvar v terénu povede. Přibližně v tu dobu lze očekávat nastěhování uprchlíků k Dienstbierům.

Andrej Babiš

„Vypadá to, že svobodné a normální zůstanou v horizontu pár let jen Maďarsko, Slovensko a Česko, když udrží jednotný směr.“ (Zdroj D). ANO, ANO, protože ostatní státy Evropy v čele s námi nesní o ničem jiném, než aby dosáhly úrovně orbánovského Maďarska a ficovského Slovenska, které jsou s ústavními deformacemi směrem k potlačení férové politické soutěže (prvý) a potlačováním práv homosexuálů (druhý) výkladními skříněmi svobodného světa.

Petr Fiala

„EU tímto krokem popírá zásady platné ochrany občanských a lidských práv a ještě více zvyšuje nedůvěru, kterou v ní naši občané mají.“ (Zdroj D). Jasně, protože rozmístit po Evropě uprchlíky, kteří jsou nasáčkovaní v Itálii a na Balkáně, a nabídnout jim tak důstojnější azyl je z lidskoprávního hlediska naprostá neslýchanost.

Jiří Pospíšil

Přijetí kvót Přinese pouze nárůst protievropských nálad ve střední a východní Evropě, nikoli řešení uprchlické krize.“ (Zdroj A). Pomineme-li slůvko pouze, se kterým by minimálně jihoevropské země čelící náporu uprchlíků a samotní uprchlíci v nich zaseknutí jistě nesouhlasili, naskýtá se nám po kruhové argumentaci možnost prosvištět si další politicko-debatní nešvar, a sice chybnou korelaci. Věrni zvolenému pojetí blogu si to posvištíme metaforicky. Tvrdit v atmosféře strachu až hysterie, které u nás s vydatným přispěním vrcholných politiků kontaminovaly uprchlickou otázku, že přijetí kvót je příčinou nárůstu zdejších protievropských nálad, je asi jako tvrdit v případě rodiny, kde rodiče považují vzdělání za nesmyslné a neposílají děti do školy, že impulz kurátora k započetí vzdělávání je příčinou rostoucí averze dětí k úřadům.

Kateřina Konečná

„Rada ministrů vnitra dnešním silovým rozhodnutím o kvótách na migranty podkopala evropskou myšlenku společné konsensuální politiky.“ (Zdroj A). Kvalifikovaná většina v demokratickém hlasování jako silové rozhodnutí. Holt už to nejsou ty staré dobré, takřka stoprocentní konsensy, které jsme po čtyřiceti letech praxe opustili. Bohužel nejen poslankyni Konečné se po nich viditelně stýská.

Závěrem nezbývá než doufat, že naši ministři nakonec přece jen začnou místo strašení a pěstování ukřivděnosti konstruktivně řešit uprchlickou otázku, a popřát poslankyni Konečné, ať jí ten stesk po plnohodnotném konsensu ještě dlouho vydrží.

(Zdroj A) viz http://domaci.eurozpravy.cz/politika/132189-povinne-kvoty-ceska-politicka-scena-je-na-nohou/

(Zdroj B) viz http://zpravy.aktualne.cz/domaci/kvoty-zpusobi-zemim-problemy-uprchlici-je-budou-zalovat-varu/r~ab8eee4e629411e5bd0a002590604f2e/

(Zdroj C) viz Respekt 39/2015, str. 66

(Zdroj D) viz http://nazory.aktualne.cz/komentare/kvoty-prosly-mnichov-ztrata-suverenity-nase-spicky-jsou-doma/r~92b6d35e61d211e5b6b20025900fea04/

     

     

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama