Reklama
 
Blog | David Němeček

Neversmoking story

Nekonečný příběh neschválení protikuřáckého zákona má za sebou další kapitolu. Není jisté, co všechno a s kým si během několikahodinového jednání poslanci řekli a kolik cigaret přitom vykouřili, skalní jistotou ovšem zůstává, že žádný protikuřácký zákon nebude. Zatímco premiér svolává koaliční radu, pro nás běžné občany a obyčejné lidi (ať jsme termínově in) nebude bez zajímavosti zamyšlení na tím, co se v jádru kuřáckého dilematu skrývá.

S vědomím, že zmíněný zákon byl výrazně obšírnější a navíc se netýkal jen kouření, se zaměřím na jeho nejkontroverznější část – zákaz kouření v restauracích. Již letmý pohled do debaty o kouření v restauracích napovídá, a u regulačního opatření tomu snad ani nemůže být jinak, že jádrem pudla je otázka svobody. Kuřáci se obávají, že zákaz kouření v restauracích narušuje jejich svobodu zapálit si u piva. Přestože jsem nekuřák a sympatizant regulace kouření prakticky ve všech veřejných prostorách, tuto jejich obavu chápu. Zmíněný zákon je skutečně omezuje. Současně bychom ale měli mít na paměti, že aktuální počínání kuřáků mnohdy omezuje na druhé straně (ne)kuřáky. Přesněji všechny, kterým není po vůli pohybovat se v kouřem zamořeném prostoru.

Žije-li snad někdo v iluzi, že si dnes prakticky kdekoliv může zákazník vybrat mezi kuřáckou a nekuřáckou hospodou, měl by občas opustit ulice města. Když vyrazím se svou rodinou na výlet, snadno se dostanu před restaurací, hospodou, či občerstvením do situace následující volby. Můžete si buď nechat zajít chuť, nebo strpět po nějakou dobu zakouřené prostředí. Buď se omezíme v tom, že se prostě neobčerstvíme, nebo v tom, že během toho budeme dýchat čerstvý, či uleželý kouř. V obou případech jsme omezováni.

Suma sumárum máme na stole dvě situace přinášející omezení a stopujíce svobodu logicky hledáme menší míru omezení. Osobně bych základní kuřácké dilema formuloval asi takto: Považujeme za větší omezení svobody, když kuřák musí v průběhu konzumace odcházet kouřit ven, nebo když (ne)kuřák nemá možnost konzumovat v nezakouřeném prostředí?

Každý nechť si na takovou otázku odpoví sám, případně si ji doplní či reformuluje dle libosti. Při hledání základní otázky i odpovědi na ni bychom ovšem měli vycházet z reality dvou možných situací omezení svobody. Snaží-li se nás někdo přesvědčit, ať už z jedné či z druhé strany, že volíme mezi svobodou a omezováním, máme co dočinění s pokrytcem, který termínem svoboda okrašluje vlastní zájem.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama