Reklama
 
Blog | David Němeček

Kdo chce dítě, ať zvedne čtyři ruce

Chceš dítě? Sežeň si chlapa. Zhruba takový vzkaz dnes vyslali naši poslanci všem ženám bez partnera. Korunu negativnímu stanovisku zákonodárců nasadila Jitka Chalánková z TOP 09, která ubezpečila kolegy a občany, že právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva. Jedním dechem dodala, že právo dětí na rodiče naopak ano. Tato svérázná interpretace liberalismu se od dalších možných interpretací liší především tím, že popírá sama sebe.

Lidská práva a svobody nejsou vytesána do žádných kamenných desek, do kterých bychom mohli nakouknout a přesvědčit se, zdali sem právo na dítě patří, či nikoliv. Poslankyně Chalánková soudí, že ne. Budiž, přijměme její odpověď a podívejme se na konsekvence. Tato negativní odpověď nutně vede k otázce Pokud neexistuje všeobecné právo ženy na umělé oplodnění a toto oplodnění probíhá, na základě čeho stát vybere, kdo se může pokusit takto otěhotnět a kdo ne? Proč je žena, která přijde s partnerem, vyhovující a žena bez partnera nikoliv? Jakákoliv odpověď na tuto otázku nás odvádí z teritoria liberalismu. Liberalismus nezná vyhovujících a nevyhovujících žen. Požadavek přítomnosti partnera narušuje rovnost příležitostí.

Zatímco liberální odpověď je logicky neprůchozí, konzervativní odpověď se přímo nabízí. Úplná rodina. To je odpověď, která vypadá slibně. Pro každé dítě je optimální, když má dva milující a starostlivé rodiče. Problém nastává v okamžiku, kdy odhlédneme od pohádek k realitě. Realita rozvrácených rodin trpících pod alkoholiky, domácími tyrany a jinými hrůzami je příliš přítomná, než abych jásal nad samotným faktem, že uměle oplodněná žena má partnera. Nevidím nejmenší důvod, proč bych měl a priori předpokládat, že samotná žena nabídne dítěti horší start do života, než žena s partnerem. Skutečnost, že schopnost reprodukce je jedinou kompetenční podmínkou rodičovství, s sebou nese nepříjemný stín. Tento stín vrhají kompetentní matky samoživitelky, které svou péčí a výchovou mnohé úplné rodiny strčí do kapsy.

Konečně onen dovětek, že děti mají právo na rodiče, je s původním tvrzením o absenci práva na dítě neslučitelný. Právo potenciálních rodičů na děti a právo dětí na rodiče představují dvě strany téže mince. V obou případech se jedná o právo založené na existenci osoby blízké; sportovní hantýrkou bychom řekli, že jde pouze o opačné garde. Poslankyně Chalánková zavírá dveře za nechtěným hostem, aby mu vzápětí otevřela okno. Napříště bych doporučoval zvolit otevřeně konzervativní argumentaci a nesnažit se zahalit konzervativní stanovisko do liberálních termínů.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama