Reklama
 
Blog | David Němeček

Islámský stát píská. Netancujme

Kvízová otázka posledních dní: Když budu chtít vyvolat hysterii a nenávist k uprchlíkům, čím vybavím atentátníka? (A) Háčkovaným kulichem, (B) Vydatnou svačinkou, (C) Syrským pasem a uprchlickými dokumenty.

Islámský stát zaútočil uprostřed páteční pařížské noci na dvou frontách. Jeho militantnímu útoku podlehlo na sto třicet Pařížanů, útok na frontě psychologické je právě v plném proudu a cílí na více než půl miliardy Evropanů. Ani v nejmenším tu nechci zlehčovat páteční tragédii a relativizovat bolest pozůstalých rodin, nicméně právě zmíněná psychologická fronta skýtá nebezpečí přinést další a mnohem větší ztráty na lidských životech.

Místo zesílení protiuprchlické rétoriky, kterého jsme ve střední Evropě svědky a činiteli, si položme prostou otázku: „Co sledují atentátníci tím, že předhodí francouzským vyšetřovatelům uprchlické dokumenty?“ Na tuto otázku existuje celkem jasná odpověď: Islámský stát (IS) chce vytroubit do světa, že útočil uprchlík. Bez ohledu na to, zdali se jedná čistě o falsum, nebo IS skutečně vyslal atentátníka uprchlickou cestou, si jen těžko lze představit, že by si IS skrze tuto hlásnou troubu zavřel jeden z kanálů, který opravdu používá. Jinými slovy, pokud v řadách uprchlíků jsou skutečně cíleně umístěné skupiny teroristů, jak avizují někteří nejen naši politici, tak je IS jednou z nejhloupějších organizací na světě, která útokem nepatrného zlomku zanesených bojovníků znemožnila vysílání dalších a znesnadnila činnost již přítomných.

Jelikož nepovažuji IS za jednu z nejhloupějších organizací na světě – alespoň ne v čistě racionálním smyslu – předpokládám, že eskaluje protiuprchlické nálady záměrně a že jedním z jeho dílčích cílů je utnutí migrační vlny. Není snad živnější půdy pro růst nových džihádistů než atmosféra evropské nenávisti k muslimům a generální odvržení uprchlíků na hranicích EU, nebo Evropy. Zaražení migrace navíc udrží obyvatelstvo na územích dobytých IS – kdo by chtěl vládnout vysídleným pouštím. Co by asi potkalo uprchlíky, kdyby byli nuceni setrvat na zmíněných územích, ponechám na fantazii čtenáře.

Světoví státníci právě dumají, jak eliminovat IS na vojenské frontě, my ovšem povážlivě hoříme na frontě psychologické. Pouze vojensky nelze islámský radikalismus porazit, dokud budeme tančit na píseň Nenáviď uprchlíka a zatrať muslima, kterou nám právě IS notuje, budou vstávat zase noví bojovníci – možná už jen pod jinou hlavičkou. Konečně tancem na tuto píseň splachujeme nemalou část evropských hodnot, o které tu chceme bojovat.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama